Istota metody

Cięcie strumieniem wodnym pod wysokim ciśnieniem to nowoczesna metoda obróbki materiałów. Polega na wykorzystaniu energii strumienia wody pod wysokim ciśnieniem - około 4000 barów, który wraz z rozdrobnionym materiałem ściernym, z prędkością ponadźwiękową, przecina materiał podlegający cięciu.

Narzędzie
Głowica tnąca jest prowadzona na stole precyzyjnie, z wykorzystaniem technologii CNC, po odpowiednim przygotowaniu projektowym CAD/CAM. Cięcie jest płynne, a osiągane dokładności, to poniżej 0.1mm/1000 mm cięcia.

Zalety
Metoda cięcia strumieniem wodnym jest konkurencyjna w stosunku do innych metod wycinania i obróbki materiałów takich jak cięcie laserem optycznym, cięcie plazmą czy cięcie wypalarką drutową.

Metoda cięcia wodnego jest niezwykle elastyczna i uniwersalna.
Przy pomocy strumienia wodnego można ciąć praktycznie dowolne materiały, co nie jest do uzyskania żadną inna znaną metodą.

Strumieniem wodnym można ciąć:

Strumieniem wodnym można ciąć wszystkie materiały do grubości 100 mm, a maksymalna grubość uzależniona jest od wielu czynników. Na przykład stal nierdzewną można ciąć do grubości 150 mm, uzyskiwana dokładność cięcia to 0,2 mm, a szerokość linii cięcia to ok. 1mm.

Metoda ma zastosowanie także do cięcia materiałów cienkich i łatwoodkształcalnych np. cienkich tafli szklanych lub pleksi oraz materiałów kruchych np. grafitu.

Zastosowanie technologii CAD/CAM w powiązaniu z CNC pozwala na uzyskanie dowolnych kształtów w zakresie geometrii dwuwymiarowej.

Strumieniem wodnym można wycinać otwory o średnicy od 1 mm.

Poprzez dobór parametrów cięcia, można uzyskać rożne stopnie dokładności powierzchni, porównywalne do powierzchni po obróbce frezowania.

Cięcie odbywa się "na zimno" co jest ważne dla materiałów hartowanych i metali o niskiej temperaturze topnienia (aluminium).

Metoda jest tania i elastyczna, istotne jest to przy produkcji prototypów lub małych serii wyrobów.

Metoda cięcia wodnego jest przyjazna dla środowiska naturalnego, ponieważ nie powstają przy jej zastosowaniu żadne odpady lub toksyczne gazy. Stosowane materiały ścierne są pochodzenia naturalnego i są chemicznie obojętne.

Programowanie wycinanych kształtów
Przygotowanie do cięcia polega na zaprojektowaniu kształtu, co odbywa się w programach CAD/CAM. Może być wykorzystany projekt klienta, jeżeli zapis wycinanego kształtu jest dostępny w formacie *.dxf lub *.dwg